Štvrtok 17. októbra 2019 o 10:00 hod sa na Radničnom námestí v Bardejove konalo slávnostné odovzdávanie 4 kusov nových vozidiel IVECO URBANWAY na mestskú hromadnú dopravu v Bardejove. Primátor mesta Bardejov MUDr. Boris Hanuščak a generálny riaditeľ SAD Prešov, a.s. PhDr. Jozef Kičura symbolicky pokrstili nové vozidla šampanským a tým odovzdali do prevádzky na užívanie pre občanov mesta Bardejov a návštevníkov mesta. Slávnostné odovzdávanie sa konalo za prítomnosti viacerých zástupcov mesta Bardejov viceprimátora, prednostu ako aj zástupcov dopravcu a širokej verejnosti. 


Obnova vozového parku je v súčinnosti s plánovanou koncepciou obnovy vozového parku na základe zmluvy o službách vo verejnom záujme vo vnútroštátnej pravidelnej mestskej autobusovej doprave medzi mestom Bardejov a dopravcom SAD Prešov, a.s. V tomto roku budú uvedené do prevádzky tieto 4 nové vozidlá, ale v ďalších rokoch nás čaká postupná obnova celého vozového parku mestskej hromadnej dopravy. Zaradením nových vozidiel do prevádzky dôjde k vyradeniu 4 kusov najstarších vozidiel vozového parku. Vyradenie sa týka vozidla Karosa B 952E ktoré bolo najstarším vozidlom na mestskej hromadnej doprave. Taktiež dôjde k vyradeniu 2 kusov vozidiel TEDOM Kronos 123D a jedného vozidla TEDOM C12D.

Mestská hromadná doprava v Bardejove je zabezpečovaná 6 linkami, denne počas pracovných dní sa preprava cestujúcich vykonáva 160 spojmi. Denne sa v priemere dosiahne cca 1500 km a ročne až 540 000 km dopravného výkonu. Mestskou hromadnou dopravou v Bardejove sa ročne prepraví viac ako 1,27 mil cestujúcich. Celkovo na linkách MHD pracuje 13 vodičov.

Nové autobusy spĺňajú viaceré kritériá kvality cestovania, akými sú predovšetkým bezpečnosť, kvalita a komfort prepravy cestujúcich, ako aj dopad na životné prostredie keďže vozidla patria do kategórie EURO 6. Autobusy sú vybavené klimatizáciou s kúrením, informačnými panelmi na prednej a bočnej strane nástup, ktoré informujú cestujúcich o čísle linky nácestných zastávkach a konečnej zastávke a zadným panelom, ktorý zobrazuje číslo linky. Ďalej je vozidlo vybavené najmodernejším elektronickým odbavovacím systémom, ktorý je napojený na online sledovanie na dopravnom dispečingu.

Každé vozidlo je zároveň vybavené 3 kamerami, ktoré sú umiestnené v prednej, strednej a zadnej časti vozidla. Kamery sú online napojené na palubný počítač vodiča a na dispečing kde vodič, alebo dispečer vidí čo sa aktuálne vo vozidle deje. V prípade potreby je možné si záznamy z kamier pozrieť aj neskôr.

Vozidla sú vybavené aj vnútornými TFT-LCD informačnými panelmi umiestnenými v prednej časti vozidla ,ktoré zobrazujú informácie pre cestujúcich o priebehu jazdy – aktuálna zastávka, nasledujúca zastávka, konečná zastávka, prípadne ďalšie aktuálne informácie z dopravy, alebo aj zobrazenie videa.

Všetky vozidlá sú nízko podlažné a vybavené kneeling systémom na zvyšovanie a znižovanie výšky vozidla, ktorý sa využíva hlavne pri pristavovaní na zastávku podľa výšky obrubníka, tak aby cestujúci mohli komfortne vystúpiť. V každom vozidle sa nachádzajú 4 USB zásuvky na nabitie mobilného zariadenia. Kapacita vozidiel je až 103 cestujúcich

Vozidlám prajeme veľa šťastných kilometrov a cestujúcim príjemne cestovanie.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Rezortný deň ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v Bardejove

Vo štvrtok a piatok (22. – 23.2.2024) sa v Bardejove konal Rezortný deň ministerstva inves…