Na okraji Bardejovských Kúpeľov na severovýchode Slovenska stojí Múzeum ľudovej architektúry – najstarší skanzen na Slovensku.


Jeho dominantou sú dva drevené kostoly prenesené z dediny Zboj a z blízkej obce Mikulášová. Prvú expozíciu múzea v prírode na Slovensku otvorili pre verejnosť v roku 1965 v Bardejovských Kúpeľoch. V súčasnosti ju tvorí takmer 30 objektov tradičnej ľudovej architektúry z oblasti horného Šariša a zo severovýchodného Zemplína. Ku architektonickej dominante – drevenému kostolu z Mikulášovej-Niklovej pribudol neskôr drevený kostol zo Zboja v Bukovských vrchoch. Oba gréckokatolícke kostoly sú skvelou ukážkou sakrálnej architektúry.

Foto: Marek Duleba

Okrem obytných domov so stodolami tu umiestnili aj objekty s technickým zariadením: kováčsku vyhňu, sušiareň ovocia, vrták na vŕtanie drevených vodovodných rúr hnaný vodným pohonom či valchu na výrobu súkna. Návštevu múzea spestrujú organizované podujatia napr. Deň remesiel, Popoludnie s folklórom, Hrnčiarska nedeľa, Prehliadka rusínskeho a šarišského folklóru a pod.

OTVÁRACIE HODINY a informácie: muzeumbardejov.sk

Zdroj: severovychod.sk

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Bardejov a okolie

Pozrite si tiež

O slávu Bardejova a jeho pamiatky sa postaral rozvoj cechov

Mesto UNESCO Bardejov sa preslávilo svojimi remeslami a obchodom. O slávu Bardejova a jeho…