Pod úpätím vrchu Žobrák, v pohorí Čergov, v nadmorskej výške 893 m.n.m. sa nachádzajú hneď až dve drevené vyhliadkové veže s útulňou, kde môžete prespať, alebo prečkať zlé počasie. Je tam aj prestrešené ohnisko vhodné aj pre väčšie skupinky turistov. Najkratšie výstupové trasy sú z obcí Hervartov alebo Kríže. My sme si vybrali tú z Hervartova po červenej značke (Cesta hrdinov SNP). Celkové prevýšenie je 427 metrov na úseku 3 km.

Rozhľadňa sa nachádza asi 1 minútu za sedlom Žobrák, smerom na Šoltýsovu poľanu. Celkovo výstup z Hervartova nám trval aj napriek postupne rastúcej hĺbke snehu o trochu menej ako 1,5 hodiny. V doline bola nízka oblačnosť, ktorá sa držala až do výšky cca 700 metrov. Akonáhle sme však začali vidieť pomedzi mraky modré nebo a sem tam na nás dosiahli hrejivé lúče slnka nabité energiou, opadla z nás únava a pridali sme do kroku. Hore na lúke nás už čakalo slnečné počasie a s ním spojený nával radosti po dlhom čase strávenom v zamračenom počasí dole. Cestu dole sme absolvovali expresne, väčšinou behom po veľkom snehu dole kopcom.

PS: V tomto počasí hodnotíme náročnosť túry ako vhodnú pre stredne zdatných turistov s výbavou prispôsobenou povrchu (sneh a miestami ľad) Určite si so sebou zoberte teplý čaj a jedlo a rezervujte dostatok času na výstup a zostup (3-4 hodiny). Samozrejmosťou by mal byť nabitý mobil alebo vysielačka.

 

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Bardejov a okolie

Pozrite si tiež

O slávu Bardejova a jeho pamiatky sa postaral rozvoj cechov

Mesto UNESCO Bardejov sa preslávilo svojimi remeslami a obchodom. O slávu Bardejova a jeho…