Novú atrakciu pre turistov dokončujú v týchto dňoch medzi Bardejovskými Kúpeľmi a mestom Bardejov. Na kopci vyrastá drevená rozhľadňa vysoká 9,6 m, z ktorej je vynikajúci výhľad na mesto a okolité lesy. Rozhľadňa Bardejov Kamenná Hora si vyžiada celkové náklady 17 942 eur. Sumou 11 100 eur prispela KOCR Severovýchod Slovenska a zvyšok dofinancuje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ Bardejov. Informuje o tom riaditeľ OOCR Radomír Jančošek.
,,Rozhľadňa Bardejov Kamenná hora sa stane dominantou dolnej časti Kamennej hory a bude ľahko prístupná po červenej turistickej značke z kúpeľov i Bardejova, pretože je priamo na tejto využívanej turistickej magistrále. V podstate ide o obnovu rozhľadne nad Bardejovom, ktorá tam už v minulosti bola v časti Kamenná hora medzi “Moliterkou” a Bardejovskými Kúpeľmi. Bola však menšia – bol to prístrešok s altánkom. Po dlhom rokovaní s Lesmi SR sa nám podarilo nájsť schodnú cestu a začať realizovať projekt Obnova turistickej rozhľadne nad Bardejovom.
Osobitne sa chceme za OOCR poďakovať zhotoviteľom rozhľadne v Soblahove, ktorí tam rovnakú rozhľadňu postavili pred dvomi rokmi a nám postúpili príslušnú dokumentáciu. Ďakujeme autorovi rozhľadne v Soblahove Miroslavovi Mrázikovi, pretože nebyť jeho súhlasu (autorské práva), tak by sme nestihli pripraviť projektovú dokumentáciu (projekt, statický posudok, protipožiarny posudok, geodetické zameranie….) v stanovenom termíne. Ďakujeme aj projektantovi Jánovi Kvasnicovi a statikovi Jaroslavovi Repovi, ktorý nám to všetko upravil na naše podmienky, keďže máme inú nadmorskú výšku,“ konštatoval R.Jančošek.
Dodal, že výlet k rozhľadni je pomerne nenáročnou túrou vhodnou pre rodiny s deťmi i pacientov liečiacich sa v kúpeľoch. Pre túto klientelu bude určite zaujímavé aj samostatné ohnisko s lavičkami, ktoré vznikne mimo rozhľadne, turistické mapy a na 1. podlaží rozhľadne pribudnú aj náučné tabule pre najmenších návštevníkov. Realizátori dúfajú, že táto nová atrakcia ešte viac rozprúdi narastajúcu turistiku v krásnom prírodnom prostredí. Trasu obľubujú i kúpeľní hostia, ktorí sa tu kochajú prírodou a užívajú si neznečistený vzduch, ďaleko od priemyselných centier.
Okolie Bardejova a Bardejovských Kúpeľov sa za posledné dva roky stalo atraktívnou lokalitou pre cykloturistov, bežcov i peších turistov a pre rodinnú turistiku. V tomto roku v októbri v kúpeľoch a ich okolí pribudol v poradí tretí liečivý singletrack, tentoraz určený pre rodiny s deťmi a preto nazývaný aj FAMILY singletrack. Meno dostal, rovnako ako jeden z predchádzajúcich, podľa liečivého prameňa Bardejovských kúpeľov – Lekársky singletrack. Dĺžka vybudovaných a udržiavaných, navzájom prepojených piatich trás dosahuje spolu viac ako 8 km. Tvoria ju tri liečivé singletracky – Lekársky, Napoleon a Čerešenka, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. Všetky trasy sú už plne funkčné, označené a v súčasnosti už využívané verejnosťou pre cykloturistiku, cvičenia, pešie túry a prechádzky. Dĺžka značených turistických chodníkov v okolí kúpeľov dosahuje 35 km. Liečivé singletracky by mali priviesť do Bardejovských kúpeľov, a. s., klientelu ktorá bude svoj voľný čas využívať aktívne, či už behom alebo v sedle bicykla. Atraktívnosť kúpeľov pre rodiny s deťmi a malých návštevníkov sa v tomto roku zvýšila. Nielen FAMILY singletrackom, ale aj augustovým otvorením druhej etapy oddychovej a športovej zóny pre deti pred strediskom obchodu a služieb.
Počas letnej sezóny navštevuje Bardejovské kúpele, a. s., aj cca dvestotisíc jednodňových návštevníkov, z toho odhadom cca 50 000 detí. Pre deti kúpele každý rok organizujú Deň detí a malými návštevníkmi sú veľmi obľúbené aj Bardejovské kúpeľné dni. Najnavštevovanejším podujatím v regióne je tradičný Bardejovský jarmok, ktorý sa koná v auguste v Bardejove. Najlákavejšími destináciami regiónu OOCR „ŠARIŠ“ Bardejov sú Bardejovské kúpele, mesto UNESCO Bardejov a v tomto roku pribudol aj Svidník s Duklou.
V Bardejovských kúpeľoch sa počas roka konajú atraktívne podujatia ako sú Otvorenie kúpeľnej sezóny, Alžbetínsky deň, Folklórny festival, Pivný festival, Hornošarišský Vínny festival. Areál kúpeľov je každý deň otvorený aj pre širokú verejnosť. Hostia majú na výber aj z dvoch wellness komplexov. Väčšie Wellness SPA – bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie je v kongresovom štvorhviezdičkovom hoteli Alexander.
Mesto Bardejov a okolie sú jednými z najlepších miest na trávenie voľného času a to aj pre jednodennú, víkendovú i pobytovú turistiku jednotlivcov, dvojíc a rodín s deťmi. Bardejov a okolie sú ideálnou destináciou pre strávenie rodinnej dovolenky, či výletu. Z Prešova je to 40 minút (cca 40 km), z Košíc 1 hodina (80 km), z Popradu 90 minút (100 km).Návštevníci Bardejova sa tešia zo stálej atrakcie – bronzovej sochy kata v životnej veľkosti, ktorá zdobí Radničné námestie Bardejova. Bardejov je historické mesto zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Právom sa hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. Návštevníci tu môžu obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou – prvou stavbou renesancie na území Slovenska.
Obľúbený je aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských kúpeľoch a tamojší Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry. Príjemným cieľom výletov je aj agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute Slnečný Majer a Zborov. Z Bardejovských kúpeľov cez Zborovský hrad je vybudovaný okružný náučný chodník.
K atrakciám severovýchodného Slovenska patrí aj mesto SVIDNÍK, ktoré je centrom podduklianskeho regiónu. Kapitolu vojnových dejín dokumentuje Vojenské múzeum vo Svidníku, kde sú autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk. V parku sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. V meste Svidník sa nachádza aj Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry. V meste je vodný svet Aruthenia Svidník s krytými bazénami a wellness. K najnavštevovanejším miestam regiónu patrí Pamätník na Dukle. Pripomína Karpatsko-dukliansku vojenskú operáciu z jesene 1944. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky z druhej svetovej vojny.
Viac je na: www.kupele-bj.sk, www.bardejov.sk, www.svidnik.sk