Včerajšia vernisáž ktorá sa konala v galérii Poľsko-slovenského domu na ktorej svoje práce prezentovali dvaja poľskí umelci Pawel Paulus Mazur a Michal Piotrowski – Medzi kresbou, fotografiou a hudbou. Výstava potrvá do 4.2.2018.

Michal Piotrowski

Michal Piotrowski
  • Michal Piotrowski – učiteľ, fotograf, absolvent fotografickej školy UMCS v Lubline, dlhoročný člen fotografického spolku v Krynici. Autor niekoľkých desiatok fotografických výstav v Poľsku aj v zahraničí. Zaoberá sa sociologicky orientovanými ako aj umeleckými fotografiami. Jeho práce si môžete pozrieť aj na webstránke fotna.dlm.pl
  • Výstava je prezentáciou jeho fotografickej tvorby, práce sú vyhotovené  starou chróm-práškovou technikou, nazývanou taktiež woodburytypia alebo burytypia.  Ako prvý v Poľsku prezentoval výstavu prác jedného autora vyhotovených výlučne  touto technikou.
  • Táto výstava je ďalším dielom jeho práce v oblasti starých fotografických techník.
  • Diela sú vyrábané v už spomínanej chróm-práškovej technike a vytvorené počas rekonštrukcie bitiek prvej svetovej vojny. Je to hold všetkým, ktorí dali svoj život za našu slobodu a rešpektovanie tých, ktorí to pripomínajú pri historických rekonštrukciách.
  • Každá práca sa vykonáva ručne, s číslom, pečiatkou a sú chránené autorskými právami. Vďaka svojej špecifickosti a individualite je to zberateľská fotografia.

 

Pawel Paulus Mazur

Pawel Paulus Mazur
  • Paweł Paulus Mazur pochádza z Gdanska – je predovšetkým karikaturista, hudobník a básnik
  •  Kreslil 5 rokov pre časopis „Przekrój“ a 10 rokov pre noviny „Gazeta Morska“ kde vznikli jeho slávne undergraundové komiksy „Twins“, „Pure Sure“ alebo „Historia Wieśka Debozy“
  •  Pravidelne prispieval do mesačníka „Bluszcz“. Je tiež autorom básní v autorských zväzkoch ,,Taktyka Zegara“ a ,,Szwedzki stół“. Už niekoľko rokov spolupracuje s rozhlasovými stanicami ako autor pôvodného vysielania verbálno – hudobnej stránky pre slávny rozhlasový program, ktorý vytvoril s Krzysztofem Siemiakiem pre rozhlasové stanice – ,,Windą na Szafę“.
  •  Medzi ďalšie Mazurove televízno-satirické relácie patria „Dzyndzylyndzy“ „Brzoska Show“, „Lalamido’“a ,,Sprężynę Paulusa“. Mazur tiež vydáva nahrávky s tzv. „elektroswingom“. Koncertuje so slávnym básnikom Marcinom Świetlickim pod názvom,,Future Radio Project’’ a ,,Biały Robot’’.
  • V 80-tych rokoch spoluzakladal TOTART, jednu z najvýznamnejších poľských umeleckých skupín. Je autorom takzvaného ,,zlewu“, ktorým fascinoval svojich kolegov z TOTATRU a celú básnickú skupinu. Vďaka Paulusovi Mazurovi, sa „zlew“ rozšíril ako metóda tvorivého prejavu do celej krajiny. 

 

 

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…