V týchto dňoch ukončili obnovu drobnej turistickej infraštruktúry v areáli rekreačného jazierka v Bardejovských Kúpeľoch. Celkové náklady na obnovu a rekonštrukciu vo výške 13 257 EUR financovala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska  a iniciovala a spolupracovala na realizácii Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov, ktorá by mala doplniť aj aktuálne turistické mapy. V rámci obnovy, ktorú realizovala firma Raspol– RB, s.r.o., areál obohatili o drevený mostík so zábradlím, doplnili v ňom lavičky, stoly, smetné koše, smerové tabule, ohnisko a obnovili drevené altánky. Informovalo tom riaditeľ OOCR „ŠARIŠ“- Bardejov Radomír Jančošek.


,,Obnova drobnej turistickej infraštruktúry v areáli rekreačného jazierka v Bardejovských Kúpeľoch nadväzuje na  samotnú obnovu jazierka, ktorú zrealizovali vlani a v tomto roku Štátne lesy. Vybagrovali nánosy bahna z jazierka, opravili hrádze, výpusty a schody. Vzácna lokalita sa tak stáva atraktívnym miestom turistiky pre širokú verejnosť a hostí Bardejovských Kúpeľov. Hostia sa môžu popri jazierku nielen prechádzať, ale pri ňom aj odpočívať, opekať a piknikovať. V budúcnosti by mohol byť súčasťou zóny aj mini lanový park v okolí jazierka,“ konštatoval R.Janočošek.

Upresnil, že obnova drobnej turistickej infraštruktúry si vyžadovala demontáž pôvodných drevených prvkov a betónových pätiek, zrovnanie terénu, betonáž nových betónových pätiek pre osadenie drevených prvkov, montáž oceľových kotviacich prvkov a osadenie parkových obrubníkov.

,,Nasledovalo zhotovenie nového dreveného altánku s drevenými lavicami a stolom, prestrešenie studničky, osadenie 3 dreveno-betónových lavičiek, zhotovenie 3 drevených stojanov pre smerové tabule. Pribudli aj 3 nové drevené stoly a 2 nové drevené lavice. Museli sa obrúsiť a natrieť aj drevené steny pôvodného altánku a 5 pôvodných lavíc ohniska. Samotné ohnisko bolo nanovo vymurované z kameňa. Zhotovila sa aj drevená lávky s dĺžkou 10m, šírkou 1m, so zábradlím. Pod jednotlivé drevené prvky bol urobený násyp z kameňa fr.16-32mm,“ vymenoval R.Jančošek.

OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov iniciovala  a zaplatila  v októbri aj plynulé prepojenie Bardejovských Kúpeľov s mestom Bardejov novým turistickým singletrack HERKULES pre cyklistov i peších, ktorého povrch spevnili makadamom. Singletrack s dĺžkou cca 1,3 km začína pri benzínovej pumpe Slovnaft na konci Bardejova a končí na začiatku kúpeľov, kde sa napája na asfaltový chodník. Má charakter turistického singletracku, resp. tzv. doubletracku, šírku do 2,2 metrov a priečny sklon trasy je 5% kvôli odvodneniu.

S prispením OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov bola v septembri v Bardejovských Kúpeľoch dokončená obnova turistického okruhu Ostrá Hôrka. Tento turistický chodník má spolu 3 okruhy, najväčší meria 3,5 km, stredný 1,5 km a najmenší 1 km. Slúži bežkárom, horským cyklistom a turistom a je vhodný aj na prechádzky rodín s deťmi. Do konca roka by mal byť obnovený aj altánok pri troch jabloniach a studnička. V zime bude okruh,situovaný v zdravom lesnom prostredí, slúžiť hlavne bežkárom a po zvyšok roka horským cyklistom a turistom. Vhodný je aj na rodinné prechádzky, pikniky a posedenia.

Dĺžka značených turistických chodníkov v okolí kúpeľov dosahuje viac ako 35 km. Popri tom je na tomto území aj sieť vybudovaných, udržiavaných a navzájom prepojených piatich cyklotrás, s celkovou dĺžkou takmer 10 km. Tvoria ju tri liečivé singletracky – Lekársky, Napoleon a Čerešenka, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. Najnovšie pribudol aj HERKULES.

Kúpele pokoja

Samotné Bardejovské Kúpele sú situované v lesnom prostredí plnom kyslíka. Celý areál je udržiavaný a voľne prechádza do lesa. Bardejovské Kúpele boli v niektorých starších listinách označované za „kúpele pokoja“. Je to naozaj oprávnené, pretože je to miesto z formálneho hľadiska súčasťou mesta Bardejov, ale v skutočnosti leží mimo neho, v krásnom a pokojnom prostredí lesov s výbornými klimatickými podmienkami. Pri nedávnych výskumoch sa opakovane potvrdilo, že ide o miesto s najčistejším vzduchom na Slovensku. V kúpeľoch sa nachádza pešia zóna a lesopark, ktoré všetkým ponúkajú pokoj a oddych od každodenného života. V areáli kúpeľov sa nachádza aj letné kúpalisko s vyhrievanou vodou, tenisové kurty a krytá tenisová hala, miniaturgolf, kyslíková dráha, turistické a cyklistické chodníky, Múzeum ľudovej architektúry – skanzen, kino, obchodné centrum.

Medzi najnavštevovanejšie atrakcie kúpeľov, ktoré lákajú nielen našich klientov, ale aj obyvateľov okolia, patrí moderné Wellness SPA  – bazénový a saunový svet s kapacitou 150 návštevníkov a Beauty Studio vybavené najmodernejšími prístrojmi na kozmetické kúry a tvarovanie postavy. Zariadenia akciovej spoločnosti Bardejovské kúpele poskytujú kúpeľnú starostlivosť klientom zdravotných poisťovní (dospelým aj deťom), samoplatiacim klientom, klientom na rekondičných, ozdravných a relaxačných pobytoch. Tradične sa v tunajších hoteloch, predovšetkým v kongresovom hoteli Alexander, konajú aj rôzne kongresy, semináre, školenia, workshopy, svadby a oslavy. Zásluhou kvalitných a liečebne účinných prírodných zdrojov, čarokrásnemu prírodnému prostrediu a vysokej úrovni komplexnej liečby, sú kúpele vyhľadávané domácimi i zahraničnými turistami.

Lákaváhistória akultúra

K najlákavejším destináciám regiónu OOCR „ŠARIŠ“- Bardejov patrí i mesto Bardejov a od vlani aj Svidník s Duklou. Centrum Bardejova láka sochou kata. Ďalšími magnetmi sú Bazilika minor Svätého Egídia, bývalá Mestská radnica, Pamätník holokaustu a Bardejovské suburbium – Stará synagóga. Atrakciami okolia Bardejova je zachovaných 7 gréckokatolíckych a 1 rímskokatolícky drevený kostol: Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Obľúbený je aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch a tamojší Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry. K atrakciám severovýchodného Slovenska patrí aj mesto SVIDNÍK. S Vojenským múzeoma Múzeom ukrajinskej kultúry. K najnavštevovanejším miestam regiónupatrí Pamätník na Dukle.

Viac je na: www.kupele-bj.sk, www.bardejov.sk, www.svidnik.sk

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Bardejov a okolie

Pozrite si tiež

O slávu Bardejova a jeho pamiatky sa postaral rozvoj cechov

Mesto UNESCO Bardejov sa preslávilo svojimi remeslami a obchodom. O slávu Bardejova a jeho…