Cestu na bardejovskú Kalváriu využívajú nielen jej návštevníci ale záhradkári a majitelia priľahlých pozemkov. Aj keď si toto pietne miesto zaslúži našu úctu a obdiv k jeho staviteľom, mnohí z ľudí tam nosia odpad a vandali častokrát demolujú aj samotné pamiatky.


Celý areál je vlastníctvom Rímskokatolíckej cirkvi, ktorá sa snaží v úzkej spolupráci s mestom udržiavať v lesoparku poriadok a cestu v zjazdnom stave. Ľudia si to však očividne nevážia a kopy odpadu pribúdajú. Dnes sme navštívili lokalitu s primátorom mesta a príslušníkmi mestskej polície. Na nelegálnej skládke sme objavili nielen „tradičný“ zmesový odpad poväčšine zložený z prázdnych fliaš alkoholu a obalov potravín. Na naše počudovanie sme tam objavili aj časti áut, elektroniku a iné rozmerné časti odpadu.

Odpad bol okamžite odprataný mestskou spoločnosťou EKOBARD a.s. a medzi odpadkami boli tiež zaistené dôkazy a stopy vedúce k niektorým jeho možný pôvodcom. Mestská polícia v krátkej dobe umiestni v lokalite fotopasce.

Keďže je Kalvária jednou z významných pamätihodností mesta a je v záujme samosprávy tento objekt pozdvihnúť do podoby hodnej jeho významu a prezentovať turistom ale aj obyvateľom najkrajšieho mesta na Slovensku, inicioval primátor MUDr.Boris Hanuščak stretnutie zo zástupcami Rímsko-katolíckej cirkvi, aby prešli možnosti spoločného postupu v rámci čerpania externých zdrojov pri týchto aktivitách, keďže sa jedná o finančne nákladný projekt. Veríme, že už čoskoro Vás budeme informovať o ďalšom posune v tejto oblasti.

PS: ak by ste mali informácie alebo fotografie pôvodcov odpadu, budeme veľmi vďační, ak nám ich pošlete do správy. Myslíme si že takéto správanie jedincov nemožno v kultúrnej spoločnosti tolerovať a radi ich posunieme kompetentným. #NiejeNamTojJedno #MilujemeBardejov

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Rezortný deň ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v Bardejove

Vo štvrtok a piatok (22. – 23.2.2024) sa v Bardejove konal Rezortný deň ministerstva inves…