Uplynulý piatok sa v Obradnej sieni MsÚ uskutočnil komorný koncert poľského sláčikového kvarteta Camerata.


Koncert sa uskutočnil v rámci festivalu “ Gorlická hudobná jeseň, ktorého organizátormi boli:
Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Urząd Miejski w Gorlicach a Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej. Spoluorganizátormi bol Poľsko-slovenský dom v Bardejove – KTC Bardejov a oddelenie kultúry MsÚ v Bardejove. Na úvod privítal hostí riaditeľ Kultúrneho a turistického centra v Bardejove – Ing.Marcel Tribus a spolu s riaditeľkou festivalu Helenou Promińskou predstavili umelcov aj program koncertu.

Kvarteto v zložení: Włodzimierz Promiński – I.husle
Andrzej Kordykiewicz – II.husle
Piotr Reichert – viola
Rafał Kwiatkowski – violončelo

zahralo skladby od Stanislava Moniuszka a Bedřicha Smetanu:

Stanislaw Moniuszko – Sláčikové kvarteto F – dur
– Allegro moderato
– Andante
– Scherzo. Baccanale monacale
– Finale. Allegro

Bedřich Smetana – Kvarteto e – moll „Z môjho života“30
– Allegro vivo appasionato
– Allegro moderato a la Polka
– Largo sostenuto
– Vivace

Kvarteto Camerata je jedným z najvýznamnejších poľských komorných zoskupení. Počas 30 rokov svojej činnosti vystupovalo v mnohých renomovaných koncertných sálach v Európe, Amerike a Ázii. Je laureátom medzinárodných hudobných súťaží, napríklad v Tokiu (1989), v Mníchove (1990) a v Paríži (1990 – 1. cena), Portsmouth (1998 – osobitné vyznamenanie Yehudi Menuhina za uvedenie 3. sláčikového kvarteta Bélu Bartóka).

Kvarteto Camerata nahralo dodnes 30 CD albumov. Jeden z nich, s hudbou F. Schuberta, bol mesačníkom Studio ocenený ako „Album roka 1995”. V roku 1999 získalo cenu poľského fonografického priemyslu „Fryderyk“ za album „4 ročné obdobia” od Antonia Vivaldiho. Mnohokrát boli ocenené aj ďalšie CD albumy. Kvarteto nahrávalo aj v rozhlasových štúdiách vo Varšave, Kolíne nad Rýnom a Frankfurte nad Mohanom.

Členovia kvarteta sa venujú aj pedagogickej činnosti na Vysokej škole muzických umení Fryderyka Chopina a na varšavských hudobných školách. Od roku 1992 organizujú v Gorliciach zimné kurzy pre sláčikové kvartety, kde ako uznanie dostali symbolický kľúč od mestských brán (2003) a cenu gorlického starostu „Mosty Starosty“ (2005).

V roku 2004 boli ocenení ministrom kultúry cenou „ Zaslúžilý kultúrny pracovník“ a v roku 2009 bronzovými medailami „ Zaslúžilý v kultúre – Gloria Artis“.V roku 2003 zoskupenie založilo Poľskú spoločnosť komornej hudby.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…