Na úvod predstavujeme päticu WORLD TÍMOV, čo je vôbec najviac v doterajšej histórii pretekov Okolo Slovenska.


Deceuninck – Quick-Step

Belgické zoskupenie posledné roky zbiera jedno víťazstvo za druhým, a nie je tomu inak ani teraz. Silu ich kádra  vidieť skoro na všetkých podujatiach, od jarných klasík , cez etapové preteky, tak aj na novovzniknutých tímových súťažiach. Zostava Quick-Stepu obsahuje všetko potrebné na úspech. Nájdeme v nej silných klasikárov, kvalitných vrchárov, dobrých tempárov a rýchlych šprintérov. Najmä  preto tím, ktorý vedie Patrick Lefevere, momentálne patrí medzi najužšiu špičku v profi-pelotóne. Podobne ako posledných sedem rokov, aj teraz sa jazdcom Quick-Stepu podarilo pokoriť hranicu 50. víťazstiev v sezóne. Už osem rokov sú pri  zbere víťazstiev jedným z najdominantnejších celkov.

Zostava Quick-Stepu posiela podľa zverejnenej prihlášky na Slovensko najlepší šprintérsky vláčik sveta. Jeho lídrom bude Elia Viviani, držiteľ 74 profesionálnych víťazstiev, vrátane tohtoročného triumfu na Tour de France, čerstvý majster Európy. Spolu s ním sa na 63. ročníku Okolo Slovenska predstavia multitalent Yves Lampaert, ďalej víťaz vlaňajšieho prológu v Poprade Bob Jungels, Fabio Sabatini, Michael Morkov. „Na podobný vláčik sa Viviani mohol  spoliehať aj teraz na Tour de France,“ priblížil kľúčovú zostavu pretekárov Ľudovít Lučanič, športový riaditeľ nášho podujatia, ktorý komunikuje s tímami. Úlohu domestikov budú v Quick-Stepe plniť Iljo Keisse a český jazdec Petr Vakoč. Vakoč bude jediný bývalý víťaz pretekov Okolo Slovenska na štarte. Zvíťazil v roku 2013.

Bora – hansgrohe

Pri pohľade do zostavy Bory – hansgrohe je vidieť veľký pretlak na pozícii šprintérov, ale svoju kvalitu majú aj medzi jazdcami na celkové víťazstvá, či špecialistov na jednorazovky a časovky. Bora patrí k najuniverzálnejším tímom v cyklistickom svete, na každom podujatí ich jazdci patria k favoritom a je ich vidieť. V tomto roku viac úspechov pozbierali na „etapákoch“ , aj keď pred sezónou posilnili káder najmä do jednorazoviek. Pretekári Bory sú veľmi úspešní tiež v rámci národných šampionátov. Momentálne majú v zostave až šesť národných šampiónov, čo je najviac medzi World Tour tímami.

V zostave Bory nebude chýbať ani slovenské zastúpenie. Tešiť sa môžeme na úradujúceho majstra SR Juraja Sagana či niekdajšieho majstra Európy do 23 rokov Erika Bašku. Na Slovensko zavíta aj štvrtý muž tohtoročného Tour de France Nemec Emanuel Buchmann i skvelý poľský časovkár Maciej Bodnar.

Groupama – FDJ

Synonymom cyklistickej vášne je zoskupenie Groupama – FDJ. Súčasťou pelotónu sú už 22 rokov, teda patria k najtradičnejším celkom. Spočiatku čisto francúzska záležitosť je už medzinárodným tímom, čo mu pridalo na kvalite. Doménou FDJ sú predovšetkým etapové podujatia, špeciálne domáca Grand Tour. Ich jazdci vynikajú hlavne v jazde smerom do hora. Samostatnou kapitolou je zopár šprintérov, ktorí však dokážu obstáť aj v konkurencii tých najlepších. Spomenúť treba aj špecialistov na časovky, veď v zostave FDJ aktuálne nájdeme až troch národných šampiónov v súboji s chronometrom.

Aj zostava FDJ posiela na Slovensko svoj najlepší výber, ktorý fanúšikovia povzbudzovali na Tour de France. Thibault Pinot, Arnaud Démare či Stefan Kung majú za sebou viaceré víťazstvá na najprestížnejších podujatiach sveta. Pinot vyhral tohtoročnú etapu na Tour de France s cieľom na legendárny Tourmalete a len zranenie ho zabrzdilo pred ďalším prípadným úspechom na najslávnejších pretekoch sveta. Kung je skvelý časovkár a Démare zas výborný špurtér.

UAE Team Emirates

UAE Team Emirates predstavuje úspešnú kombináciu skúsenosti a dravosti. Dobré výsledky dosahujú hlavne na kratších etapových pretekoch, kde naplno môžu ukázať potenciál ich vychádzajúce hviezdy a tiež aj starší cyklisti. Dobrým dôkazom sú úspešné ťaženia v Slovinsku, Nórsku a Kalifornii. Ďalšia ich špecializácia je na jednorazovky a hromadné dojazdy. Dokopy pozbierali viac ako dvadsať víťazstiev, čím sa radia medzi najúspešnejšie celky.

V zostave Emirates najviac vyčnieva skvelý šprintér Alexander Kristoff. Strieborný medailista z majstrovstiev sveta z roku 2017 v Nórsku, kde v Bergene o pár centimetrov prehral súboj s našim Petrom Saganom, má za sebou vo svojej kariére mnoho víťazstiev na jarných klasikách i etapových pretekoch. Aktuálne mu patrí 10. miesto vo svetovom rebríčku.

Každopádne, šprintérske koncovky v zložení Viviani, Kristoff, Démare prinesú divákom fantastické zážitky.

Tím CCC

Silná stránka poľského tímu je v ich belgických členoch. Kostra celku je postavená okolo Grega Van Avermaeta, ktorý je predovšetkým špecialistom na flámske jednorazovky, ale dokáže sa zviditeľniť aj na Grand Tours. Celkovo však v zostave CCC nájdeme viac bojovníkov  a preto oranžové dresy častejšie ako bojovať o víťazstvá vidíme bojovať v únikoch. Je to jedna z najlepších foriem ukázať sa potencionálnym novým sponzorom, a tiež je to výborná forma reklamy tých súčasných.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Uncategorized

Pozrite si tiež

Megakraslica už po deviatykrát

Stalo sa už peknou tradíciou, že pred sviatkami Veľkej noci sa v Bardejove na Radničnom ná…