Keď sa povie meno Milan Rastislav Štefánik, každý vie, kto to bol. Veľa sa už o ňom napísalo, veľa sa o ňom píše aj dnes, ale nie všetci poznajú jeho život. Na hodinách dejepisu sa dozvedáme len fakty, ale nie zaujímavosti. Na pultoch kníhkupectiev sa objavila nová kniha, ktorá má za cieľ predstaviť nie osobu, ale osobnosť Milana Rastislava Štefánika. Nie kto to bol, ale aký bol Štefánik, že to bol muž železnej vôle. A tak znie aj najnovší román Prebijem sa! Štefánik – Muž železnej vôle, od známeho slovenského spisovateľa Jozefa Banáša, ktorý už po tretí krát navštívil Okresnú knižnicu Dávida Gutgesela v Bardejove.


Bolo to pri príležitosti jeho nového propagačného turné po celom Slovensku, kde prezentuje ucelený beletrizovaný životopis o tejto významnej historickej osobnosti slovenských dejín. Na besede v čitárni knižnice sa zúčastnilo množstvo ľudí. Jozef Banáš na úvod začal vtipnými príhodami zo svojho života a humorom sebe vlastným dokázal pobaviť a voľným rozprávaním o živote M.R. Štefánika zaujať všetkých účastníkov. Spomenul napríklad to, že aj Štefánik mal kúpený lístok na Titanic a aj dôvody, prečo ním nakoniec necestoval.

Sám autor sa vo svojej novej práci snažil nájsť odpovede na mnohé otázky, ktoré sú aj dnes pod rúškom tajomstiev. Možno práve tieto tajomstvá robia z neho osobnosť svetového významu. Nebol to len vidiecky chlapec z Kopaníc, ktorý vyrastal v konzervatívnej rodine evanjelického farára, ale bol to aj veľký cestovateľ, významný astronóm, fotograf, vplyvný diplomat, politik, vojenský letec a generál ozbrojených síl francúzskej armády. Nedožil sa síce ani štyridsať rokov, ale dokázal toho veľmi veľa a preto je veľkou inšpiráciou pre všetkých. Milan Rastislav Štefánik je reálnym príkladom toho, že aj napriek hendikepom je možné posúvať tento svet dopredu a plávať proti prúdu veľkej masy, ktorá si hovorí, že sa to nedá.

Ako poznamenal Jozef Banáš „Štefánik mal mnoho hesiel a  jedným z nich bolo – Rastúcimi prekážkami rastie moja energia na ich prekonávanie.“  Sám sa dokázal prebíjať vo svojom živote, aj napriek tomu, že bol dlhodobo chorí, že bol nízkej postavy, že bol plešatý a tvár mal poznačenú jazvičkami od kiahní. Bol veľmi charizmatický a preto dokázal upútať aj veľa vplyvných ľudí. Bol obklopený mnohými ženami, ale ani s jednou sa neoženil, pretože si uvedomoval, aká je to veľká zodpovednosť.

Sám autor pri tvorbe tejto knihy, čerpal z mnohých kníh, dokumentov a archívnych záznamov a venoval tomu množstvo hodín, dní a mesiacov, ale ako píše v epilógu knihy najviac času venoval najdiskutovanejšej téme v súvislosti so Štefánikom a jeho tragickou smrťou. Prečo si myslí, že to nebol atentát, ale nehoda pri ktorej zahynul podobne ako bájny Ikarus, sa ľudia budú môcť dočítať v samotnej knihe.

Autor: Mgr. Michal Balaščák, OKDG v Bardejove

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…