Rusínska obroda na Slovensku a jej partneri si pripomenú DEŇ RUSÍNOV NA SLOVENSKU viacerými podujatiami v rôznych mestách, kde žijú Rusíni.


Hlavný program sa uskutoční v centre historického mesta Bardejov, kde v spolupráci s Mestom Bardejov pripravila celonárodné oslavy DŇA RUSÍNOV NA SLOVENSKU, ktoré sa uskutočnia v nedeľu 12. júna 2022 v Bardejove na Radničnom námestí. Stretnú sa tam Rusíni z rôznych regiónov Slovenska, aby prezentovali svoj jazyk, kultúru, príslušnosť k východnému obradu a ďalšie atribúty svojej národnej identity.

Podujatie začne o 13.00 h krojovým sprievodom od Mestskej športovej haly, ktorý bude smerovať do centra mesta na Radničné námestie, kde o 14.00 h oficiálne budú zahájené celonárodné oslavy DŇA RUSÍNOV NA SLOVENSKU. Následne začne kultúrny program vystúpeniami rusínskych kolektívov a sólistov z regiónov Snina, Medzilaborce, Svidník, Bardejov, Stará Ľubovňa a ďalších. Podujatie zavŕši vystúpenie rusínskeho profesionálneho kolektívu – Poddukeľského umeleckého ľudového súboru PUĽS z Prešova, ktorý svoj program predstaví na námestí v Bardejove okolo 15.30 h.

Podujatia pri príležitosti DŇA RUSÍNOV NA SLOVENSKU sa uskutočnia i v sobotu 11. júna 2022 a to v mestách Medzilaborce a Snina. V Medzilaborciach Mesto Medzilaborce, miestna organizácia Rusínskej obrody na Slovensku a ďalší partneri pripravili bohatý program, ktorý začína prezentáciou účinkujúcich pred Mestským úradom a krojovým sprievodom sa presunie na miestny amfiteáter, kde sa predstavia účinkujúci z regiónu. V Snine sa v rámci projektu RUSÍNSKE REGIÓNY V MESTE predstavia Rusíni z bardejovského regiónu. V programe, ktorý začína o 17.00 h v Mestskom kultúrnom stredisku vystúpia folklórny súbor Čerhovčan z Bardejova, Marianna Železná z Chmeľovej, súrodenci Šurkaloví z Becherova a mladá sólistka Stephanie Kováčová z Ortuťovej.

K programom DŇA RUSÍNOV sa pripojilo i národnostno-etnické vysielanie RTVS v Košiciach, ktoré pripravilo na 8. júna 2022 o 17.00 h verejný koncert s názvom MÁRIA ČOKYNOVÁ – hlas, na ktorý sa nezabúda. Koncert sa uskutoční vo Veľkom rozhlasovom štúdiu v Košiciach a vystúpia na ňom kapela Fajta a speváčky rusínskych ľudových piesní Mária Mamrillová, Natália Padová a Michaela Vasilenková. Spomínaný podujatie moderuje Štefan Štec.

V pondelok 13. júna 2022 Rusínska obroda na Slovensku zorganizuje celoslovenskú súťaž v recitácii v rusínskom jazyku Duchnovičov Prešov 2022, na ktorej sa stretnú najlepší recitátori vybraní z regionálnych kôl súťaže, ktoré sa v mesiaci máj konali v mestách Snina, Medzilaborce, Svidník, Bardejov a Stará Ľubovňa. Podujatie začína o 9.00 h v priestoroch Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove a predstavitelia rusínskych organizácii v rámci tohto podujatia navštívia i pamätník Alexandra Duchnoviča, kde pri príležitosti celonárodných osláv DŇA RUSÍNOV NA SLOVENSKU si pripomenú život a dielo tohto rusínskeho národného buditeľa.

Na návrh rusínskych organizácií zo Slovenska Svetový kongres Rusínov vyhlásil 12. jún za Deň Rusínov Slovenska (День Русинїв Словеньска), keďže s týmto dňom sa spájajú viaceré dôležité udalosti. V tento deň bol v roku 1848 v Prahe zavŕšený historicky prvý Slovanský zjazd všetkých Slovanov žijúcich v Rakúsko-Uhorskej monarchii, počas 1. ČSR sa v Prešove organizovali masové oslavy Dni rusínskej kultúry a v roku 1933 bol takisto v Prešove pred terajším Divadlom J. Záborského odhalený pamätník veľkému rusínskemu buditeľovi Alexandrovi Duchnovičovi (Александер Духновіч).

Organizátori srdečne pozývajú širokú verejnosť na jednotlivé podujatia.

 • W DRODZE DO TESCO – Adam Faglio

  Prvý júnový víkend v príjemnej spoločnosti nemohol dopadnúť inak ako k spokojnosti na oboc…
 • Festival Bardejovského medu

  Už 2.júna sa v Bardejove na Radničnom námestí uskutoční po prvýkrát Festival Bardejovského…
 • Otváranie fontán

  Posledné aprílové popoludnie sa v Bardejove už tradične spája s podujatím Otváranie fontán…
Načítať ďalšie súvisiace články
 • W DRODZE DO TESCO – Adam Faglio

  Prvý júnový víkend v príjemnej spoločnosti nemohol dopadnúť inak ako k spokojnosti na oboc…
 • Festival Bardejovského medu

  Už 2.júna sa v Bardejove na Radničnom námestí uskutoční po prvýkrát Festival Bardejovského…
 • Otváranie fontán

  Posledné aprílové popoludnie sa v Bardejove už tradične spája s podujatím Otváranie fontán…
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

W DRODZE DO TESCO – Adam Faglio

Prvý júnový víkend v príjemnej spoločnosti nemohol dopadnúť inak ako k spokojnosti na oboc…