Rusínska obroda na Slovensku a jej partneri si pripomenú DEŇ RUSÍNOV NA SLOVENSKU viacerými podujatiami v rôznych mestách, kde žijú Rusíni.


Hlavný program sa uskutoční v centre historického mesta Bardejov, kde v spolupráci s Mestom Bardejov pripravila celonárodné oslavy DŇA RUSÍNOV NA SLOVENSKU, ktoré sa uskutočnia v nedeľu 12. júna 2022 v Bardejove na Radničnom námestí. Stretnú sa tam Rusíni z rôznych regiónov Slovenska, aby prezentovali svoj jazyk, kultúru, príslušnosť k východnému obradu a ďalšie atribúty svojej národnej identity.

Podujatie začne o 13.00 h krojovým sprievodom od Mestskej športovej haly, ktorý bude smerovať do centra mesta na Radničné námestie, kde o 14.00 h oficiálne budú zahájené celonárodné oslavy DŇA RUSÍNOV NA SLOVENSKU. Následne začne kultúrny program vystúpeniami rusínskych kolektívov a sólistov z regiónov Snina, Medzilaborce, Svidník, Bardejov, Stará Ľubovňa a ďalších. Podujatie zavŕši vystúpenie rusínskeho profesionálneho kolektívu – Poddukeľského umeleckého ľudového súboru PUĽS z Prešova, ktorý svoj program predstaví na námestí v Bardejove okolo 15.30 h.

Podujatia pri príležitosti DŇA RUSÍNOV NA SLOVENSKU sa uskutočnia i v sobotu 11. júna 2022 a to v mestách Medzilaborce a Snina. V Medzilaborciach Mesto Medzilaborce, miestna organizácia Rusínskej obrody na Slovensku a ďalší partneri pripravili bohatý program, ktorý začína prezentáciou účinkujúcich pred Mestským úradom a krojovým sprievodom sa presunie na miestny amfiteáter, kde sa predstavia účinkujúci z regiónu. V Snine sa v rámci projektu RUSÍNSKE REGIÓNY V MESTE predstavia Rusíni z bardejovského regiónu. V programe, ktorý začína o 17.00 h v Mestskom kultúrnom stredisku vystúpia folklórny súbor Čerhovčan z Bardejova, Marianna Železná z Chmeľovej, súrodenci Šurkaloví z Becherova a mladá sólistka Stephanie Kováčová z Ortuťovej.

K programom DŇA RUSÍNOV sa pripojilo i národnostno-etnické vysielanie RTVS v Košiciach, ktoré pripravilo na 8. júna 2022 o 17.00 h verejný koncert s názvom MÁRIA ČOKYNOVÁ – hlas, na ktorý sa nezabúda. Koncert sa uskutoční vo Veľkom rozhlasovom štúdiu v Košiciach a vystúpia na ňom kapela Fajta a speváčky rusínskych ľudových piesní Mária Mamrillová, Natália Padová a Michaela Vasilenková. Spomínaný podujatie moderuje Štefan Štec.

V pondelok 13. júna 2022 Rusínska obroda na Slovensku zorganizuje celoslovenskú súťaž v recitácii v rusínskom jazyku Duchnovičov Prešov 2022, na ktorej sa stretnú najlepší recitátori vybraní z regionálnych kôl súťaže, ktoré sa v mesiaci máj konali v mestách Snina, Medzilaborce, Svidník, Bardejov a Stará Ľubovňa. Podujatie začína o 9.00 h v priestoroch Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove a predstavitelia rusínskych organizácii v rámci tohto podujatia navštívia i pamätník Alexandra Duchnoviča, kde pri príležitosti celonárodných osláv DŇA RUSÍNOV NA SLOVENSKU si pripomenú život a dielo tohto rusínskeho národného buditeľa.

Na návrh rusínskych organizácií zo Slovenska Svetový kongres Rusínov vyhlásil 12. jún za Deň Rusínov Slovenska (День Русинїв Словеньска), keďže s týmto dňom sa spájajú viaceré dôležité udalosti. V tento deň bol v roku 1848 v Prahe zavŕšený historicky prvý Slovanský zjazd všetkých Slovanov žijúcich v Rakúsko-Uhorskej monarchii, počas 1. ČSR sa v Prešove organizovali masové oslavy Dni rusínskej kultúry a v roku 1933 bol takisto v Prešove pred terajším Divadlom J. Záborského odhalený pamätník veľkému rusínskemu buditeľovi Alexandrovi Duchnovičovi (Александер Духновіч).

Organizátori srdečne pozývajú širokú verejnosť na jednotlivé podujatia.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…