Je tomu práve päť rokov, čo sa na Radničnom námestí v Bardejove po prvý raz objavilo  obrovské vajce, ktoré bolo uložené vo veľkom hniezde pod lipami. Vajce bolo 213 cm vysoké, obvod cca 411 cm a bolo zhotovené z polystyrénu, stavebného lepidla a fasádnej omietky. Na  jeho výrobe sa z pripravených materiálov veľkou mierou podieľal p. Ján Boguščiak.


Prvú Bardejovskú Megakraslicu svojimi maľbami vyzdobili žiaci zo ZŠ na Komenského ulici v Bardejove, práve pred piatimi rokmi, kedy sa tento projekt začal. V tom istom roku si táto najväčšia a najkrajšia megakraslica vyslúžila aj zápis do Knihy slovenských rekordov, ako najväčšia ručne maľovaná kraslica na Slovensku. Prvá megakraslica zdobila Radničné námestie počas celých veľkonočných sviatkov, až kým sa z vajca nevyliahol Dráčik Ohniváčik, ktorý sa okamžite stal miláčikom všetkých detí v Bardejove.

Druhý ročník tohto podujatia sa začal znovu na Radničnom námestí. Obrovské zahalené vajce pútalo medzi Bardejovčamni veľkú pozornosť. Vajce, ktoré v tomto roku putovalo na ďalšiu zo ZŠ škôl, tentoraz vyzdobili mladí výtvarníci pod vedením Mgr. Anny Staríčkovej zo ZŠ na Wolkerovej  ulici. Megakraslicu odeli do nádherných, jarných farieb a už od prvého momentu zaznamenalo nádherné, maľované vajce medzi ľuďmi veľký záujem. Z farebného vajíčka sa v tomto roku vykľul tučniak, ktorého deti pomenovali Bardík.

Rok sa s rokom stretol a Bardejovská megakraslica sa v hniezde pod lipami objavila v roku 2017 už po tretí raz. Obrovské putovné vajce tentoraz zavítalo na Základnú školu Bartolomeja Krpelca, kde šikovní žiaci tejto školy spolu so svojimi učiteľmi strávili na jeho výzdobe veľa času, aby ho odeli do nádherných jarných farieb a motívov. V celej svojej kráse sa Bardejovské vajce predstavilo svetu na jeho slávnostnom odhalení. Dôležitú úlohu pri odhaľovaní ručne zdobenej kraslice, dostali hlavne sovičky zo 4.ZŠ B. Krpelca, ale usilovne im pri tom pomáhal aj Dráčik Ohniváčik. Aj v tomto roku vajce krášlilo Radničné námestie počas celých veľkonočných sviatkov, kde sa pri ňom mnohí návštevníci zastavovali, fotili si ho a posielali fotografie svojim blízkym a známym. V tomto roku k dráčikovi a tučniakovi pribudol do rodiny nový člen, kuriatko Škrupinka.

V tradícii zdobenia megakraslice v štvrtom ročníku pokračovali aj žiaci zo ZUŠ Michala Vileca. Vajce zdobili práve v roku, v ktorom mesto Bardejov oslavovalo 777. výročie od svojej prvej písomnej zmienky. Nádherný motív Radničného námestia preto žiaci ZUŠ preniesli aj na Megakraslicu, ktorá zdobila priestory pod lipami počas celého obdobia veľkonočných sviatkov. Po ich skončení putovala do parku pred ZUŠ, kde skrášľovala okolie školy.

Jubilejné pokračovanie projektu Bardejovské vajce, vstúpilo tento rok do piateho ročníka. O výzdobu megakraslice sa tentoraz postarali žiaci ZŠ s MŠ Pod Vinbargom a vajce dostalo prekrásnu, jarnú podobu. Súčasťou odhalenia na ktorom sa už tradične podieľal dráčik, bol aj kultúrny program v podaní žiakov ZŠ s MŠ Pod Vinbargom, pripomínajúci Veľkonočné zvyky. Jubilejná kraslica prilákala na námestie rekordný počet detí, seniorov a ďalších návštevníkov mesta. Bardejovské vajce bude na Radničnom námestí do konca apríla. Veľká vďaka patrí Mestu Bardejov, ktorá tento projekt podporuje už päť rokov, ako aj spoločnosti Bardterm s.r.o., za ústretovú spoluprácu a každoročné uskladnenie a údržbu megakraslice.

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Expedičná kamera

    V piatok 19.04.2024 sme odštartovali ďalší ročník plný adrenalínu, dobrodružstva a zábavy …
  • Objavte Bardejov s priateľmi a rodinou

    Zážitkový víkend s osobnosťami Bardejova, dotykom s umením a gastro pochúťkami. Objavte Ba…
  • Karneval na ľade

    Fašiangy sa už tradične spájajú s obdobím plesov, zábav a neodmysliteľne k ním patria aj k…
Načítať viac informácií Zaujímavosti

Pozrite si tiež

Expedičná kamera

V piatok 19.04.2024 sme odštartovali ďalší ročník plný adrenalínu, dobrodružstva a zábavy …