„Advent, advent, štyri sviece, prvá z nich sa zatrbliece. Za ňou druhá, tretia zhorí, prinesieme stromček z hory. A keď štvrtá horí stíška, tešíme sa na Ježiška.“ Týmito krásnymi slovami sa začalo Adventné čítanie, ktoré na sviatok sv. Lucie organizovala Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove.


Takéto podujatie pre deti sa konalo už po druhýkrát. Samotného čítania sa zhostili ľudia, ktorí naše mesto Bardejov svojim povolaním a prácou reprezentujú nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Prvou čítajúcou bola tá, ktorá štetcom umelecky narába, maliarka a ilustrátorka Marta Augustínska, ktorá pre deti čítala rozprávku Princezná Labuť z knihy Šťastná Ježibaba, ktorú aj sama ilustrovala.

Druhý príbeh s názvom Vo včelej škole prečítal známy včelár pán Jozef Voľanský, čo sa o užitočné včielky stará a od nich sladký med získava a pozná ho celý svet. V úvode priblížil všetkým prítomným svoju prácu a poukázal na to, aký vzácny med sa v Bardejove vyrába.

…A že sa z neho dajú vyrobiť chutné medovníky, nás presvedčila pani Zuzana Lazurová, ktorá nielen čítala rozprávku Medovníkový stromček, ale aj sama ukázala prítomným deťom, ako si ozdobiť medovníček. Preto po dočítaní rozprávok bola pre deti pripravená tvorivá dielňa – Ozdob si svoj medovníček.

Text a foto: Mgr. Michal Balaščák, OKDG

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…