Dielo bardejovského rodáka Bélu Kélera Spomienka na Bardejov, ktorá je najhranejším tematickým celkom Kélerovej tvorby, bohužiaľ najčastejšie v Uhorskom tanci č. 5 Johannesa Brahmsa, zaznela v tomto roku pod svojím názvom a s menom pôvodného autora v takmer 30 krajinách sveta.


„Bardejovský spomienkový čardáš“, ako znie preklad názvu z maďarčiny, sa stal pevnou súčasťou koncertného programu Československého komorného dua k výročiu 100 rokov od vzniku Československa. V pozícii rezidenčného súboru diplomatických misií Českej a Slovenskej republiky predstavilo duo svoje interpretačné majstrovstvo publiku nielen v metropolách na európskom kontinente (Atény, Bern, Budapešť, Bukurešť, Dublin, Kišiňov, Lisabon, Nikózia, Podgorica, Riga, Rím, Štokholm, Varšava, Vilnius ) ale aj v Ázii (Jakarta, Peking, Šanghaj, Taipei, Zhongjie) Amerike (Brasília, Havana, Recife, Salvador, Sao Paulo) a Afrike (Káhira, Nairobi).

Huslista Pavel Burdych a pianistka Zuzana Berešová zaradili Bélu Kélera vedľa českých a slovenských autorov Dvořáka, Smetanu, Janáčka, Martinů, Suka, Machajdíka, Schneidra-Trnavského, Zeljenku a Kupkoviča. Aj keď Kélera môžeme z dnešného pohľadu chápať ako „európskeho skladateľa“, nemožno opomenúť jeho bardejovské korene, ku ktorým sa počas svojho života vždy hlásil a po svojej smrti odkázal časť svojej notovej pozostalosti svojmu rodnému mestu.

Ohlasy publika na koncerty boli mimoriadne pozitívne, čo môžeme súdiť z niekoľkých správ Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Za všetky môžeme citovať výstup Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Nairobi, kde sa konal posledný koncert tejto série: “Československé komorné duo svojím neopakovateľným vystúpením ohúrilo prítomné publikum a do Nairobi prinieslo výnimočnú atmosféru klasickej hudby. Hudobníci Zuzana Berešová a Pavel Burdych pri príležitosti osláv spoločných česko-slovenských výročí pripravili reprezentatívny výber klasických skladieb najvýznamnejších skladateľov zo Slovenskej a Českej republiky. V programe nechýbali zvučné mená, ale aj menej známi autori ako Kupkovič alebo Kéler. Koncert bol kultúrnym vyvrcholením osláv spoločnej storočnice a ostatných okrúhlych výročí v roku 2018 a výrazne prispel k pozitívnemu zviditeľneniu česko-slovenského umenia v Keni.“

Môže nás tešiť, že Československé komorné duo je častým hosťom festivalu Kultúrne leto Bélu Kélera v Bardejove, ktorého jubilejný 10. ročník sa uskutoční v budúcom roku. Rovnako je dôležité, že na poli hudobnej teórie spracováva Pavel Burdych, ktorý je zároveň umeleckým riaditeľom Spoločnosti Bélu Kélera, dizertačnú prácu na tému Hudobné obrazy Karpaty a Alpy v kontexte tvorby a doby Bélu Kélera. Praktický výsledok Burdychovej práce si budeme môcť vypočuť v roku 2020, keď budú mať obrazy Karpaty a Alpy svoju obnovenú premiéru v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Môžeme si želať, aby Československé  komorné duo v propagácii hudobného odkazu rodáka z Bardejova Bélu Kélera nasledovali ďalší umelci a orchestrálne telesá, aby sme v roku dvojstého výročia od narodenia Bélu Kélera v roku 2020 mohli byť opäť o niečo ďalej v napĺňaní našej vízie implementácie Kélerovho odkazu do európskeho kultúrneho dedičstva.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…