Po dvoch podujatiach v Bardejove 13. a 17. februára sa oslavy jubilea bardejovského rodáka, hudobného skladateľa Bélu Kélera, presunuli na zahraničnú pôdu. 27. februára sa v priestoroch Veľvyslanectva SR v Ríme, v spolupráci so Slovenským inštitútom v Ríme a Spoločnosťou Bélu Kélera, uskutočnil slávnostný večer venovaný 200. výročiu narodenia Bélu Kélera a 70. výročiu vyhlásenia prvých pamiatkových rezervácií v SR so zameraním na mesto Bardejov.


Podujatie otvorili svojimi príhovormi veľvyslanec Slovenskej republiky v Taliansku Ján Šoth, ktorý je tiež rodákom nášho mesta, a riaditeľka Slovenského inštitútu v Ríme Ľubica Mikušová. Nasledovala vernisáž autorskej výstavy SLAVICA mladej slovenskej výtvarníčky Barbary Prešinskej venovanej slovanskej kultúre, ktorú je možné v Ríme vidieť do 10. apríla.

Hlavnú časť podujatia venovanú Bardejovu mal gescii generálny riaditeľ Spoločnosti Bélu Kélera Peter Bubák. Rímskemu publiku priblížil históriu nášho mesta, kultúrne pamiatky, turistické atrakcie a historické centrum, ktoré je už 20 rokov zapísané na Zozname pamiatok svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V druhej časti svojej prezentácie zoznámil prítomných s životom a dielom Bélu Kélera, ktorý počas svojej umeleckej kariéry pôsobil aj v Taliansku, v okolí Benátok.

Dokladom sú kompozície Noc v Benátkach a valčík Pod talianskym modrým nebom, ktorý zaznel v záverečnej, koncertnej časti programu v interpretácii Československého komorného dua – slovenskej klaviristky Zuzany Berešovej a českého huslistu Pavla Burdycha. Poslucháči si s veľkým záujmom vypočuli aj ďalšie Kélerove diela, Uhorskú veselohernú predohrú, op.108, koncertný kus Tempete et calme a Spomienku na Bardejov. Po zaslúžených ováciách a výkrikoch „bravi“ nasledoval prídavok – Uhorská idyla č.1. Krátky zostrih koncertu si môžete pozrieť v priloženom videu.

O úspešné podujatie predbežne prejavili záujem predstavitelia Slovenských inštitútov vo Viedni a Berlíne, v ktorých Béla Kéler zanechal svoju významnú umeleckú stopu, a aj niektoré partnerské mestá Bardejova, čo by opäť akcelerovalo náš ciel, aby sa hudobný odkaz Bélu Kélera natrvalo zaradil do európskeho kultúrneho dedičstva.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…