Dnes (18. februára 2022) dorazila do Bardejova nová rolba – technické zariadenie na údržbu ľadovej plochy. Je elektrická, takže sú už minulosťou dusivé výfukové plyny, ktoré prevádzku starej, dieselovej rolby sprevádzali.


Mesto Bardejov sa svojho času uchádzalo o financie z dotačného mechanizmu Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), bolo úspešné a získalo 200 tisíc euro: práve z časti tejto sumy bude uhradenie novej rolby financované, pričom zvyšok ( s miernym doplatkom samosprávy) bol použitý na dostavbu západnej tribúny zimného štadióna. Domnievame sa, že je preto namieste poďakovať sa vedeniu SZĽH za poskytnutú dotáciu – pomôže najmä mladým, nádejným hokejistom, ktorí na ľade tvrdo „zarezávajú“ pod dohľadom svojich trénerov.

Ako na prevzatí novej rolby povedal primátor Bardejova Boris Hanuščak, je symbolické, že ju preberáme práve v čase vrcholiacich hokejových zápasov zimných olympijských hier v Pekingu, kedy sú zraky mnohých prikované k vystúpeniu našich reprezentantov na nich.

Medzi základné úlohy rolby patrí:

  • obrúsenie ľadu – túto činnosť zabezpečuje ostrý nôž, prostredníctvom ktorého sa doslova obrúsi tenučká vrstva ľadu
  • zber snehu – rolba následne pozbiera sneh, ktorý sa na ľade nachádza a pozbiera ho do snehovej nádrže
  • umytie ľadu – ďalšou činnosťou je poumývanie ľadu, ktoré vytvorí predpoklady pre nanesenie novej vrstvy vody
  • nanesenie vodnej vrstvy – na ľadový povrch je za pomoci látkovej handry nanesená teplá voda, ktorá následne vytvorí novú vrstvu ľadu

Tieto činnosti sa dejú v bezprostrednom slede a tak vodič rolby nemusí prechádzať rovnakú plochu viackrát.

Mimochodom – vedeli ste, že toto technické zariadenie  vyvinul a prvýkrát použil Frank Joseph Zamboni, ktorý pracoval ako automechanik, neskôr vyrábal chladiarenské zariadenia pre vozidlá a v roku 1939 postavil v Južnej Kalifornii ľadovú plochu, ktorú nazval Iceland ?

Zdroj: Mesto Bardejov

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

78. výročie oslobodenia Bardejova

Vo štvrtok 19. januára t.r. sme si spoločne pripomenuli 78. výročie oslobodenia mesta Červ…