Dnes (18. februára 2022) dorazila do Bardejova nová rolba – technické zariadenie na údržbu ľadovej plochy. Je elektrická, takže sú už minulosťou dusivé výfukové plyny, ktoré prevádzku starej, dieselovej rolby sprevádzali.


Mesto Bardejov sa svojho času uchádzalo o financie z dotačného mechanizmu Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), bolo úspešné a získalo 200 tisíc euro: práve z časti tejto sumy bude uhradenie novej rolby financované, pričom zvyšok ( s miernym doplatkom samosprávy) bol použitý na dostavbu západnej tribúny zimného štadióna. Domnievame sa, že je preto namieste poďakovať sa vedeniu SZĽH za poskytnutú dotáciu – pomôže najmä mladým, nádejným hokejistom, ktorí na ľade tvrdo „zarezávajú“ pod dohľadom svojich trénerov.

Ako na prevzatí novej rolby povedal primátor Bardejova Boris Hanuščak, je symbolické, že ju preberáme práve v čase vrcholiacich hokejových zápasov zimných olympijských hier v Pekingu, kedy sú zraky mnohých prikované k vystúpeniu našich reprezentantov na nich.

Medzi základné úlohy rolby patrí:

  • obrúsenie ľadu – túto činnosť zabezpečuje ostrý nôž, prostredníctvom ktorého sa doslova obrúsi tenučká vrstva ľadu
  • zber snehu – rolba následne pozbiera sneh, ktorý sa na ľade nachádza a pozbiera ho do snehovej nádrže
  • umytie ľadu – ďalšou činnosťou je poumývanie ľadu, ktoré vytvorí predpoklady pre nanesenie novej vrstvy vody
  • nanesenie vodnej vrstvy – na ľadový povrch je za pomoci látkovej handry nanesená teplá voda, ktorá následne vytvorí novú vrstvu ľadu

Tieto činnosti sa dejú v bezprostrednom slede a tak vodič rolby nemusí prechádzať rovnakú plochu viackrát.

Mimochodom – vedeli ste, že toto technické zariadenie  vyvinul a prvýkrát použil Frank Joseph Zamboni, ktorý pracoval ako automechanik, neskôr vyrábal chladiarenské zariadenia pre vozidlá a v roku 1939 postavil v Južnej Kalifornii ľadovú plochu, ktorú nazval Iceland ?

Zdroj: Mesto Bardejov

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Rezortný deň ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v Bardejove

Vo štvrtok a piatok (22. – 23.2.2024) sa v Bardejove konal Rezortný deň ministerstva inves…