Dnes 28. mája 2020 o 14.00 hod. otvorili vo výstavných priestoroch Šarišského múzea, na Radničnom námestí č. 13 v Bardejove. Výstavu symbolicky otvorili primátor mesta Bardejov – MUDr.Boris Hanuščak a spoluautori výstavy PhDr.František Guttek ( riaditeľ Šarišského múzea v Bardejove) a Ing.Marcel Tribus (riaditeľ Kultúrneho a turistického centra v Bardejove).


Výstava vznikla na konci roka 2015 ako výsledok poľsko-slovenskej spolupráce a odvtedy ju malo mžnosť vidieť niekoľko desiatok tisíc návštevníkov múzeí a kultúrnych inštitúcií v celom Poľsku. Doteraz výstava prešla skoro 3000 km a bola vystavená na 26 turisticky atraktívnych miestach – hradoch, zámkoch a múzeách. Aj v polovici tohto roka mala byť prezentovaná na severe Poľska, na hrade Malbork, ale prekazila to súčasná koronakríza. Výstava sa preto musela z ostatnej poľskej zastávky v meste Bochnia vrátiť do Bardejova, kde ju teraz môžu vidieť nielen Bardejovčania, ale i turisti, ktorí sa pomaly vracajú do kultúrnych zariadení na Slovensku.

Výstavu autorsky pripravil malý kolektív, ktorý tvorili: Mgr. Marek Zalewski z Muzea archeologicznego vo Varšave, PhDr. František Gutek zo Šarišského múzea v Bardejove a Ing. Marcel Tribus z Poľsko-slovenského domu v Bardejove. Svoje sily pri organizácii jednotlivých výstav spojilo Mesto Bardejov, Šarišské múzeum Bardejov, Slovenský inštitút vo Varšave a poľské múzeá z Tarnowa, Zamošča, Glogowa a Minska Mazowieckeho. Nad výstavnými prezentáciami v Poľsku mali patronát veľvyslanec Slovenskej republiky v Poľsku J.E. Dušan Krištofík a primátor Bardejova MUDr.Boris Hanuščak . Tlač a putovanie výstavy podporila aj Oblastná organizácia cestovného ruchu Šariš – Bardejov. Pre návštevníkov tejto výstavy bola pripravená aj kvalitná brožovaná publikácia o Bardejove, ktorú obsahovo v rámci projektu pripravili autori výstavy a vo vysokom náklade vydali a rozdali jej organizátori.

Výstava Bardejov – svetové dedičstvo UNESCO je originálne koncipovaná. Tvorí ju predovšetkým 18 väčších, rôzne členených drevených okenných rámov, do ktorých sú namiesto sklenených tabuliek vložené dvojjazyčné texty a fotografie o Bardejove. Postupne od jednej zastávky k druhej sa výstava ešte rozširovala – pribudli veľkorozmerné fotografie starého Bardejova z Poľsko-slovenského domu, múzejné exponáty a makety drevených chrámov západného i východného obradu z okolia Bardejova, ktoré poskytlo Šarišské múzeum. V Bardejove sa výstava teraz ešte rozšírila o panely s celkovou štatistikou projektu a fotografiami niektorých poľských prezentácií.

Návštevníci Bardejova si túto výstavu budú môcť pozrieť do konca júna 2020. Jej autori a organizátori srdečne pozývajú na prehliadku „bardejovských okien do sveta“, výstavného počinu, ktorý je príkladom toho, že za relatívne málo peňazí sa dá pripraviť akcia, ktorá môže dlhodobo oslovovať množstvo návštevníkov a významne prispieť k propagácii lokality zo zoznamu UNESCO v inej, v tomto prípade blízkej susednej krajine.
Výstava Bardejov – Svetové dedičstvo Unesco sa koná pri príležitosti 20. výročia zápisu mesta Bardejov do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…