Návštevníci Bardejovských Kúpeľov si môžu od konca októbra vo vile Rákoci pozrieť stálu  muzeálnu expozíciu Šarišského múzea „Bardejovské Kúpele – oáza zdravia a pokoja“. Expozícia je, spolu s ďalšou ,,Lekárskou expozíciou“, súčasťou stálej Národopisnej expozície umiestnenej  vo Vile Rákoci vybudovanej na začiatku 19. storočia.


V expozícii z dejín Bardejovských Kúpeľov sú najcennejšími exponátmi: pohár z ktorého pil liečivú vodu ruský cár Alexander, ktorý tu bol na návšteve v roku 1821 a dobové zábery Bardejovských Kúpeľov. V lekárskej expozícii je na ploche 50 m2 nainštalované zariadenie lekárne z 19. storočia.

Národopisná expozícia prezentuje sakrálne ľudové umenie, plastiky a maľby na skle, ale aj kroje, domácu výrobu a výrobky ľudových remeselníkov z Horného Šariša. Podáva názorný obraz o živote predošlých generácií. Ľudový odev je tu zdokumentovaný vo vývojových etapách.

Remeslá sú inštalované v dvoch rovinách. Zachytávajú vývoj remesla a zároveň technológiu výroby. Najväčšia pozornosť je venovaná hrnčiarstvu (výroba hlinených nádob), klobučníctvu (výroba klobúkov), obuvníctvu (výroba topánok a čižiem), pernikárstvu (výroba a zdobenie perníkov), sviečkarstvu (výroba sviečok), z drevovýroby je to hlavne šindliarstvo, debnárstvo, ďalej košikárstvo a pod.

Otváracia doba:

– utorok – nedeľa: otvorené

– pondelky: otvorené iba pre vopred nahlásené skupiny

– štátne sviatky počas letnej turistickej sezóny (máj – september): otvorené

– štátne sviatky počas zimnej turistickej sezóny (október – apríl): zatvorené

Počas letnej turistickej sezóny (1.5. – 30.9.): utorok- nedeľa 8.30 – 12.00, 12.30 – 16.00 hod.

Počas zimnej turistickej sezóny (1.10. – 30.4.): utorok – nedeľa 8.30 – 12.00, 12.30 – 16.00 hod. Základné vstupné je 2 eurá.

Text a foto: Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Zaujímavosti

Pozrite si tiež

Objavte Bardejov s priateľmi a rodinou

Zážitkový víkend s osobnosťami Bardejova, dotykom s umením a gastro pochúťkami. Objavte Ba…