Devätnásty január je v novodobej histórii Bardejova zapísaný ako deň, kedy sa v našom meste skončila II. svetová vojna – pred 77-mi rokmi vojská Červenej armády a I. česko-slovenského armádneho zboru priniesli slobodu do mesta i okresu. Stalo sa už dobrou tradíciou, že tento pamätný dátum si samospráva uctieva pietnym aktom položenia vencov k podnožiu Pamätníka vďaky na Námestí SNP: stalo sa tak aj tento rok.


Bohužiaľ, pandemické opatrenia v súvislosti s ochorením Covid-19 neumožňovali hromadné oslavy, ale v komornej atmosfére si pamiatku padlých prišli aj tento rok uctiť predstavitelia samosprávy a štátnej správy, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, a čo je obzvlášť potešujúce a možno aj nesmierne symbolické,  i zástupcovia mestského Mládežníckeho parlamentu.

Pamiatka padlých osloboditeľov by mala byť pripomínaná aj v týchto pohnutých, neľahkých časoch: samospráva Bardejova a jej orgány preto vyvíjajú maximálne úsilie, aby už v najbližších mesiacoch bol zavŕšený proces rekonštrukcie areálu pamätníka, aby sa stal dôstojným miestom pre vyjadrenie úcty a piety hrdinom II. svetovej vojny.

Rovnakú úctu a pietu vyjadrili položením vencov aj k tabuliam s menami osôb v areáli Pamätníka holokaustu. Sme totiž presvedčení, že aj táto temná stránka našej minulosti si zaslúži pozornosť a našu pamäť.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Projekt rekonštrukcie priekopového múru na ulici Krátky rad sa dostáva do finálnej fázy

Projekt rekonštrukcie priekopového múru na ulici Krátky rad a s ním súvisiace stavebné akt…