Devätnásty január je v novodobej histórii Bardejova zapísaný ako deň, kedy sa v našom meste skončila II. svetová vojna – pred 77-mi rokmi vojská Červenej armády a I. česko-slovenského armádneho zboru priniesli slobodu do mesta i okresu. Stalo sa už dobrou tradíciou, že tento pamätný dátum si samospráva uctieva pietnym aktom položenia vencov k podnožiu Pamätníka vďaky na Námestí SNP: stalo sa tak aj tento rok.


Bohužiaľ, pandemické opatrenia v súvislosti s ochorením Covid-19 neumožňovali hromadné oslavy, ale v komornej atmosfére si pamiatku padlých prišli aj tento rok uctiť predstavitelia samosprávy a štátnej správy, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, a čo je obzvlášť potešujúce a možno aj nesmierne symbolické,  i zástupcovia mestského Mládežníckeho parlamentu.

Pamiatka padlých osloboditeľov by mala byť pripomínaná aj v týchto pohnutých, neľahkých časoch: samospráva Bardejova a jej orgány preto vyvíjajú maximálne úsilie, aby už v najbližších mesiacoch bol zavŕšený proces rekonštrukcie areálu pamätníka, aby sa stal dôstojným miestom pre vyjadrenie úcty a piety hrdinom II. svetovej vojny.

Rovnakú úctu a pietu vyjadrili položením vencov aj k tabuliam s menami osôb v areáli Pamätníka holokaustu. Sme totiž presvedčení, že aj táto temná stránka našej minulosti si zaslúži pozornosť a našu pamäť.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Rezortný deň ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v Bardejove

Vo štvrtok a piatok (22. – 23.2.2024) sa v Bardejove konal Rezortný deň ministerstva inves…